פסחא, ביצה מצויירת ומה שבינהם.

חג הפסח הרומני הוא חג אורתודוכסי ברובו מכיוון ש 86.8% מהרומנים הם אורתודוכסים. בחג הפסחא הם מציינים את עליית ישו לגן עדן. החג

נחגג ביום ראשון ויום שני הוא בדרך כלל יום חופשי.המילה פסחא ברומניה היא Paste, או בצורה אחרת שלו Pasti.
מסורת הפסחא הידועה והנפוצה ביותר ברומניה היא ציור ביצים – תוכלו למצוא את זה בכל מקום ברומניה בו תבחרו לבלות את חג הפסחא. אופן הצביעה ישתנה מאזור אחד לשני – הצבע האדום הוא המכנה המשותף , זהו הצבע המסורתי (מסמל את הדם של ישו), אבל כיום אפשר לראות את ביצי הפסחא בצבעים רבים אחרים.
מה שמיוחד לרומניה היא מסורת הציור של הביצים הצבעוניות, עם מוטיבים מורכבים המשתנים מאזור לאזור. הם נמכרים בדרך כלל בירידים מסורתיים וחלקם יכולים לעלות די יקר. אלה הן קליפות ביצים ריקות אשר כל מצויירות ביד – עבודה רבה ומסובכת. אפשר למצוא את הביצים האלה הצבועות, במנזרים בצפון רומניה, בבוקובינה ובמולדובה, למשל. בבוקובינה יש מוזיאון פרטי מיוחד שבו אוסף מדהים של ביצים מצויירות. (חלק מהמסלול שלנו "בטעם של עוד")
האוכל המסורתי לחג הפסחא מבוסס על בשר כבש. הרומנים גם אופים עוגה עם גבינה, הנקראת "Pasca". העוגה הרומנית הנקראת "קוזונאק" נאפית גם לחג הזה (וגם לחגים אחרים). כיכר של קוזונאק וכמה ביצים אדומות הם בדרך כלל מתנה מסורתית אשר מקורה באמונה שכך מאכילים. את נשמותיהם של אלה שמתו.
תחיית המתים עצמה נחגגת בלילה לפני יום הפסחא – לפני כן, כי אנשים הולכים לכנסייה להדליק את נר ולהביא את אור המתים לתוך בתיהם. בדרכם חזרה לבתיהם, אנשים חולקים את הנר הקדוש עם אחרים.
האמונה היא כי כל כנסייה מקבלת אור מאלוהים, שהמקור העיקרי שלה האש הקדושה בירושלים. זהו נס המתרחש בכל שנה – בקבר שבו נקבר ישו, להבה פורצת משום מקום, אחרי שכומר אומר תפילות מסוימות. האש הקדושה מתפשטת בכל העולם.

 

שתפו את המתכון:

שיתוף ב facebook
בפייסבוק
שיתוף ב twitter
בטוויטר
שיתוף ב pinterest
בפינטרסט
שיתוף ב email
באימייל
שיתוף ב print
הדפסה

תגובות:

התקשרו עכשיו
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן