מידע גיאוגרפי

רומניה נמצאת בדרום מזרח אירופה. היא גובלת עם הונגריה בצפון מערב, סרביה בדרום מערב, בולגריה בדרום, הים השחור בדרום מזרח, אוקריאנה בצפון ובמזרח ומולדובה במזרח.
החבלים הגאוגרפיים של רומניה : מולדובה- צפון מזרח רומניה , בוקובינה- צפון, מרמורש- צפון, קרישנה- צפון-מערב, באנאט- מערב, טרנסילבניה- צפון-מרכז, אולטניה- דרום-מערב, מונטניה-דרום-מזרח, דוברוגאה- מזרח.

map

ההרים

הרי הקרפטים תופסים כשליש משטחה של רומניה (נקראים גם האלפים הטרנסילבאנים). שליש נוסף הם גבעות עשירים בפרדסים וכרמים והשליש האחרון הוא מישורי מוקדש ברובו לחקלאות.
הרי הקרפטים -לא גבוהים כמו הרי האלפים, הם משתרעים על פני 600 קילומטרים ברומניה, בצורת קשת. הם נחלקים לשלושה רכסים עיקריים: במזרח הרי הקרפטים (המזרחיים), הרי הקרפטים הדרומיים (המכונה גם האלפים הטרנסילבנים), והרי הקרפטים במערב. כל אחד מרכסים אלו כוללים מגוון של נופים.

הנהרות

98% מהנהרות של רומניה זורמים מהרי הקרפטים . החלקים העליונים הם בדרך כלל יותר מרהיבים. הם הכוללים ערוצים , מערות ומצוקים רבים. הנהרות העיקריים ברומניה הם:

  • מורש (473 מיילים בשטחה של רומניה)
  • פרוט (461 מיילים בשטחה של רומניה)
  • יולט (382 מיילים)
  • סירט (347 מיילים בשטחה של רומניה)
  • יאלומיטה (259 מיילים)
  • וארגס (217 מיילים )

במזרח, מי הנהרות נאספים על ידי הנהרות סירטו פרוט. בדרום, המים יזרמו ישירות לתוך הדנובה ובמערב רובם נאספים על ידי נהר תישא.
הנהר השני באורכו באירופה, נהר הדנובה, זורם דרך דרום רומניה ומהווה חלק מהגבול של המדינה עם סרביה, בולגריה ואוקראינה. אורכו 621 מיילים,מBazias עד לים השחור . כמעט כל נחלי הארץ הם יובלים לנהר הדנובה, בין במישרין ובין בעקיפין.
הדנובה הוא נתיב מים חשוב עבור הכלכלה המקומית, כמו גם הפלגות מסחר ותיירות בינלאומיות. הנמל הראשי , הן למסחר ותיירות, הוא קונסטנטה .
אגמים
ישנם כ 3,500 אגמים ברומניה, רובם קטנים או בינוניים .הגדול ביותר הם לחוף הים השחור , כמו Razim ( 164 מיילים רבועים)ו Sinoe ( 66 מיילים רבועים) , או אגמים לאורך גדת הדנובה – Oltina ו Brates.
בסוף עידן הקרח האחרון,נוצרו אגמי קרחונים בהרי הקרפטים. הם קטנים, אך מרהיבים. שווים להזכיר את אגמי קרחונים בהרי Retezat : Zanoaga .
אגם סנט אנה, הממוקמת בCiomatu Mare, ליד Tusnad הוא האגם הוולקני היחיד ברומניה, מוגן במכתש השתמר בצורה מושלמת ומוקף ביערות אשוח עץ עצומים. האגם ניזון אך ורק על ידי גשם . לכן, מימיו הם כמעט טהורים כמו מים מזוקקים.
האגם האדום (גובה 3,215 מטר), הממוקם בHasmas , ליד קניון Bicaz, הוא ייחודי בצורתו ובנופו. זהו אגם סכר טבעי שנוצר בשנת 1837 לאחר מפולת גדולה. השם " Lacul רוסו" (אגם אדום) מגיע מהמשקעים האדמדמים שמגיעים על ידי היובל העיקרי שלו.

שתפו את המתכון:

שיתוף ב facebook
בפייסבוק
שיתוף ב twitter
בטוויטר
שיתוף ב pinterest
בפינטרסט
שיתוף ב email
באימייל
שיתוף ב print
הדפסה

תגובות:

התקשרו עכשיו
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן